O Komisji

Komisja ds. Nowoczesnych Technologii przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu została powołana w odpowiedzi na dynamiczne zmiany w praktyce prawniczej oraz rosnącą rolę nowych technologii w codziennej działalności kancelarii adwokackich.

Głównym celem Komisji jest wspieranie Członków i Członkinie Izby wrocławskiej w skutecznym wdrażaniu narzędzi LegalTech, sztucznej inteligencji (AI), rozwiązań cyfrowych oraz cyberbezpieczeństwa. Naszą misją jest praktyczna pomoc członkom Izby w sprawnym poruszaniu się w cyfrowym świecie prawa, zwiększanie świadomości technologicznej środowiska oraz wskazywanie nowych możliwości rozwoju zawodowego.

Komisję tworzy zespół praktyków, którzy na co dzień aktywnie wykorzystują nowoczesne technologie w swojej pracy, łącząc wiedzę prawniczą z kompetencjami technicznymi i organizacyjnymi.

Skład Komisji

Paweł Wójcik

adw. Paweł Wójcik, Esq., LL.M.

Przewodniczący Komisji

Ukończył studia prawa w Polsce, w USA i Japonii. Jest laureatem nagrody im. Petera Sevareida na Temple University James E. Beasley School of Law za wybitne osiągnięcia w nauce.    

W 2009 r. został wpisany na listę adwokatów w stanie Nowy Jork, w 2012 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej we Wrocławiu.

W latach 2016 – 2018 pełnił funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu, w latach 2016 – 2021 członka Komisji ds. Praktyki Adwokackiej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, a od 2020 r. pozostaje delegatem na Krajowy Zjazd Adwokatury. W latach 2022 – 2024 pełnił funkcję Prezesa Sądu Arbitrażowego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu.

Od 2021 r. pełni funkcję Członka Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu. Na mocy uchwały ORA we Wrocławiu z dnia 20 czerwca 2024 r. został wybrany do pełnienia funkcji Rzecznika Prasowego Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu

Od 2018 r. prowadzi zajęcia z aplikantami adwokackimi, studentami oraz przedsiębiorcami w zakresie regulacji dotyczących aspektów prawa handlowego, procedury cywilnej, prawa cywilnego materialnego.

Od 2019 r. jest członkiem komisji egzaminacyjnych na II roku aplikacji adwokackiej na rocznym kolokwium z zakresu prawa cywilnego i procedury cywilnej.

Od 2022 r. jest członkiem Komisji Egzaminacyjnych do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego z siedzibą we Wrocławiu jako egzaminator z zakresu prawa cywilnego.

Uchwałą nr 451/2024 Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 21 marca 2024 r., za długotrwałą aktywność w samorządzie adwokackim oraz działalność samorządową otrzymał odznakę „Adwokatura Zasłużonym.”

W 2023 r. został powołany do pełnienia funkcji członka Komisji ds. Prawnych Polskiego Związku Piłki Nożnej.

adw. Dominika Królik

Wiceprzewodnicząca Komisji

Ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu oraz studia podyplomowe z zakresu Prawa Własności Intelektualnej. Członkini Instytutu LegalTech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.   

Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej przedsiębiorców, obejmującej prawo spółek, umowy biznesowe, e-commerce, ochronę danych osobowych (RODO) oraz prawo własności intelektualnej.  

Szczególnym obszarem jej zainteresowania i ekspertyzy jest prawo nowych technologii, a zwłaszcza prawo sztucznej inteligencji (AI). Posiada certyfikat Audytorki i Wdrożeniowca międzynarodowej normy ISO/IEC 42001:2023, dotyczącej systemów zarządzania bezpieczeństwem AI. W ramach tej specjalizacji przeprowadza audyty bezpieczeństwa systemów AI oraz wspiera organizacje w przygotowaniu do certyfikacji.  

W swojej praktyce łączy doświadczenie prawnicze z pasją do technologii, dążąc do zapewnienia klientom bezpieczeństwa prawnego i wspierania ich w rozwoju działalności w sposób zrozumiały i zgodny z prawem.   

Łukasz Szczepaniak

adw. Łukasz Szczepaniak

Członek Komisji

Adwokat

Nadia Kaśkosz

apl. adw. Nadia Kaśkosz

Członkini Komisji

Jest aplikantką adwokacką oraz absolwentką prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2022 roku ukończyła Szkołę Praw Własności Intelektualnej im. Hugo Grocjusza w Krakowie.

Doświadczenie zawodowe zdobywała, pracując w kancelarii prawnej specjalizującej się w ochronie własności intelektualnej oraz w sprawach z zakresu ochrony konkurencji. Zajmowała się m.in. badaniami konfuzyjności znaków towarowych, rejestracją unijnych i międzynarodowych znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych. Współprowadziła również sprawy dotyczące międzynarodowej ochrony własności przemysłowej oraz prawa autorskiego.

Od 2021 roku współpracuje z dotlaw, realizując się w projektach związanych z obsługą prawną spółek technologicznych z branży IT, gaming, medtech oraz e-commerce. Realizuje kursy i programy organizowane przez m.in. EUIPO i WIPO. Uczestniczy w licznych konferencjach i wydarzeniach wspierających innowacje technologiczne w różnych sektorach gospodarki. Jako prawniczka wspiera bezpieczne wdrażanie rozwiązań AI w innowacyjnych sektorach, dbając o zgodność z przepisami oraz ochronę praw własności intelektualnej.

Łukasz Goździaszek

adw. dr Łukasz Goździaszek

Członek Komisji

Doktor i adwokat. Adiunkt w Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie systemów teleinformatycznych. Autor książek „Elektroniczne postępowanie upominawcze” (2014), „Prawo blogosfery” (2014), „Cywilnoprawne granice swobody wypowiedzi w Internecie” (2015), „Internetowy system pozasądowego rozstrzygania sporów konsumenckich w Unii Europejskiej” (2017) i „Identyfikacja elektroniczna i usługi zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej” (2019).

Wioletta Pezda

apl. adw. Wioletta Pezda

Członkini Komisji

Jest aplikantką adwokacką III roku oraz absolwentką prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywa w kancelarii prawnej, gdzie zajmuje się sprawami z zakresu prawa cywilnego, karnego i administracyjnego.

Jej zainteresowania koncentrują się na prawie nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem regulacji dotyczących sztucznej inteligencji, prawa autorskiego oraz własności intelektualnej w IT. W marcu 2025 roku ukończyła studia podyplomowe „Prawo Nowoczesnych Technologii” na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Dąży do specjalizacji w obszarze prawa IT, łącząc klasyczne fundamenty prawa z nowoczesnym podejściem do zagadnień cyfryzacji, własności intelektualnej i regulacji technologicznych. Jej celem jest wspieranie klientów w dynamicznie zmieniającym się środowisku prawnym, dostarczając im kompleksowe i innowacyjne rozwiązania.

Scroll to Top